Dystrubutorem skanerów 3D Aicon/Breuckmann w Polsce jest Cad-Mech - projektowanie maszyn

Zastosowania

Przenośna technika pomiarowa

AICON zawarł modułową współrzędnościową technikę pomiarową w wysokiej jakości rodzinie produktów serii MoveInspect. Wszystkie komponenty typu sensory, sondy, komputer i oprogramowanie mogą być dobrane do indywidualnych zadań pomiarowych wliczając pomiary stykowe czy śledzenie obiektu pomiarowego.

System pomiarowy MoveInspect Technology ma zastosowanie w różnych zadaniach pomiarowych, np.: w pozycjonowaniu obiektów, w pomiarze procesów dynamicznych, analizie deformacji i inspekcji 3D różnych komponentów. MoveInspect pokrywa zakresem obiekty od kilku centymetrów do kilku metrów. 

Pomiar rur i przewodów

Optyczne urządzenia 3D z przeznaczeniem do pomiaru rur i przewodów TubeInspect, precyzyjnie mierzą profilowane rury i przewody w zakresie od 3.2mm – 200mm średnicy. System jest w stanie przeliczyć dane korekcyjne do giętarek, dzięki czemu stanowi wartościowe narzędzie w zapewnieniu jakości warunkach produkcyjnych.

TubeInspect może mieć zastosowanie prawie w każdej dziedzinie związanej z produkcją rur. Typowe aplikacje to pomiar przewodów układu hamulcowego oraz paliwowego, kontrola kształtu rur syntetycznych lub tych o swobodnym kształcie.

Skanery 3D

Bazując na opatentowanej technice miniaturyzacji projekcji, skanery 3D Breuckmann charakteryzują się wyjątkowo krótkim czasem pomiaru z uwzględnieniem dużej rzetelności odwzorowania szczegółów nawet w przypadku skomplikowanych obiektów.

Zakres zastosowania skanerów jest rozległy: trójwymiarowa kontrola jakości elementów z tworzyw sztucznych, digitalizacja elementów pojazdów, analiza deformacji oraz pomiar delikatnych lub gorących detali.

W aspekcie inżynierii odwrotnej, jest to krótki i nadal precyzyjny proces pomiaru 3D pozwalający na rzetelne odwzorowanie geometrii obiektu. Pozwala na odtworzenie narzędzi, wprowadzić projekt do produkcji seryjnej w sposób oszczędny nie tylko pod względem czasu. Mamy również możliwość stworzenia dokumentacji CAD, która nie istnieje dla starych obiektów.

Testy pojazdów

Pomimo iż te systemy pomiarowe są dedykowane do specjalnych zadań pomiarowych, wszystkie one są oparte na tej samej technologii zwanej MoveInspect.

To daje dodatkowe korzyści: dla nowych zadań pomiarowych ,można łatwo rozszerzyć funkcjonalność systemu dodając nowe kamery i/lub dokupując pakiet oprogramowania. Żadne kolejne inwestycje związane z zakupem kolejnego systemu nie są konieczne. Dla przykładu, system WheelWatch, który mierzy dynamikę kół, może być łatwo przystosowany do badania dynamicznej charakterystyki silnika (EngineWatch). Ponadto można wykonywać inne tety, jak np. Zamykania drzwi poprzez dodatnie kilku komponentów do systemu.

Pomiar ciała i nauka o organizmach

Metoda bezstykowego skanowania 3D pozwala na precyzyjny pomiar ludzkiego ciała. W stomatologii pozwana na produkcję dokładnych protez protez dentystycznych, przemysł kosmetyczny używa tej technologii do weryfikacji skuteczności nowych produktów do pielęgnacji skóry. Studia filmowe wykorzystują skanery 3D do tworzenie replik, które później służą do efektów specjalnych. 

Od roku 2002 skanery Aicon są dopasowywane do specjalnych rozwiązań w obszarze pomiaru ciała i nauki.

Sztuka i Kultura

Człowiek w przeszłości stworzył wiele dzieł, które należy zachować dla przyszłych pokoleń. Z pomocą przychodzi obrazowanie cyfrowe i dokumentacja dzieł, które dzięki nowoczesnym skanerom 3D o wysokiej rozdzielczości mają zastosowanie w wielu dziedzinach - na przykład w architekturze, plastyce czy archeologii.